Gosia Góralska
Uzupełnienie praktyki jogi ćwiczeniami twarzy - warto?
Zaktualizowano: 15 mar 2021
Zdecydowanie tak. Wprowadzenie elementów świadomej pracy z twarzą do praktyki jogi może bowiem przynieść wiele korzyści.
Joga twarzy to przede wszystkim ćwiczenia skoncentrowane na rozluźnianiu spiętych oraz wzmacnianiu / aktywizowaniu osłabionych mięśni głowy, twarzy i szyi. Praca połączona jest ze świadomym oddechem, prostymi technikami akupresurowymi i wizualizacją. Pracujemy z delikatną materią, jaką jest nasza twarz, stąd praktyka wymaga precyzji i subtelności. Jedną z jej niewątpliwych zalet jest to, że świetnie łączy się z innymi formami pracy z ciałem, szczególnie z jogą.
Napięcia, jakie nosimy pod skórą twarzy i na głowie blokują efektywny przepływ energii w całym ciele, wpływając na ogólny dobrostan. Przychodząc na zajęcia jogi niejednokrotnie przynosimy te napięcia ze sobą - stres i trudne emocje dnia, tygodnia, roku, czasami wielu lat.. Co więcej, często w trakcie praktyki jogi wielu z nas może dodatkowo generować niepotrzebne napięcia na twarzy, szczególnie w trudniejszych asanach. Brzmi znajomo?:-) Z pomocą przychodzą techniki rozluźniające, jakie oferuje joga twarzy.
W ćwiczeniach rozluźniających twarzy warto skupić się przede wszystkim na obszarach, które najczęściej kumulują stres czy zmęczenie.
Oto kilka z nich:
CZOŁO – w mimice wielu z nas potrafi być bardzo aktywne, często aż za bardzo…JUspokajanie pracy czoła pozytywnie wpływa nie tylko na wygładzanie bruzd czy zmarszczek, ale przede wszystkim wycisza nasz umysł i poprawia ogólny nastrój.
OKOLICE OCZU – ćwiczenia mogą przynieść ogromną ulgę, szczególnie te skupione na rozluźnianiu oraz niwelowaniu zmęczenia czy też przekrwienia oczu. Warto wspomnieć, że osoby mające tendencje do częstych przeziębień, chorób zatok czy migren mogą sobie dzięki niektórym ćwiczeniom znacząco poprawić komfort tej okolicy.
SZCZĘKA / ŻUCHWA - zwykle napięcia w okolicach szczęki / żuchwy mają podłoże nawykowe i emocjonalne. Joga twarzy może być tu dużym wsparciem. Regularne rozmiękczanie i usuwanie napięć tej okolicy daje duże poczucie ulgi i większą łatwość relaksu całego ciała.
Warto jednak wspomnieć, że bolączką wielu osób jest nadmierne, nieświadome zaciskanie zębów czy wręcz zgrzytanie zębami zwane bruksizmem. Co ciekawe, wielu lekarzy uznaje już to schorzenie za chorobę społeczną, gdyż skarży się na nią coraz więcej pacjentów. Nie wolno tej choroby bagatelizować, gdyż dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych poza wadami zgryzu czy problemami z zębami wpływają również na pozostałe układy człowieka.
A oto trzy przykłady rozluźniających ćwiczeń jogi twarzy, które bardzo łatwo można połączyć z praktyką pozycji siedzących w jodze, takich jak np. virasana, siddhasana, padmasana czy baddha konasana. Zachęcam więc wszystkich joginów i nie tylko do poeksperymentowania.
Akupresura czoła:
Ułóż dłonie w pięści
Umieść kostki środkowych i wskazujących palców obu dłoni na środku czoła przy linii włosów
Lekko naciśnij
Utrzymując nacisk, wolno przesuwaj dłonie ku skroniom
Spokojny oddech
Powtórz ruch kilka razy, kierując się ku brwiom, tak aby wymasować całe czoło, łącznie z okolicą brwi
KORZYŚCI
Rozluźnia czoło, usuwa napięcia zapobiegając zmarszczkom (m.in. lwiej zmarszczce)
Rozluźnia i rewitalizuje ciało poprzez stymulację punktów bioaktywnych na czole
Umożliwia łatwiejszy przepływ energii w ciele
WSKAZÓWKI
Za każdym razem rozpoczynaj nacisk na środku czoła i przesuwaj dłonie ku skroniom
Dobre ćwiczenie do wykonywania również w pozycjach leżących
Akupresura wokół oczu:
Złącz dłonie jak do modlitwy, umieść palce wskazujące na czole przy linii włosów, a kciuki u nasady brwi, tuż powyżej nosa
Delikatnie dociśnij i stopniowo zwiększaj nacisk
Utrzymaj co najmniej przez 5s
Przenieś kciuki na środek brwi (mniej więcej na linii źrenicy)
Delikatnie dociśnij i stopniowo zwiększaj nacisk
Utrzymaj co najmniej przez 5s
Przenieś kciuki na końcówki brwi (poszukaj lekkiego zagłębienia kości)
Delikatnie dociśnij i stopniowo zwiększaj nacisk
Utrzymaj co najmniej przez 5s
KORZYŚCI
Zmniejsza bóle związane z problemami z zatokami, niektóre typy bólów głowy, a także zmniejsza napięcie w okolicach oczu
Przynosi ulgę zmęczonym / przekrwionym oczom
WSKAZÓWKI
Jeśli czujesz napięcie / ból w okolicach oczu, możliwe, że Twoje oczy są zmęczone – szczególnie wtedy warto wykonać to ćwiczenie. Kieruj oddech w miejsca bólu / dyskomfortu
Dobre ćwiczenie do wykonywania również w pozycjach leżących
Zadbaj o to, aby naciskać miękkimi częściami kciuków, bez używania paznokci
Akupresura żuchwy
Wyprostuj kciuki, a pozostałe palce zamknij w pięści
Umieść zgięte palce wskazujące na brodzie, a kciuki pod brodą
Ściśnij brodę kciukami i palcami wskazującymi
Utrzymaj przez co najmniej 5s
Umieść zgięte palce wskazujące pod kącikami ust i dociśnij
Utrzymaj przez co najmniej 5s
Przenieś zgięte palce wskazujące w kierunku uszu i naciśnij
Utrzymaj przez co najmniej 5s
KORZYŚCI
Rozluźnia linię żuchwy
Pomaga w rzeźbieniu owalu
Wzmaga cyrkulację krwi
Zmniejsza sztywność / napięcia / opuchliznę na twarzy
WSKAZÓWKI
Możesz to ćwiczenie zintensyfikować uciskając całą linię żuchwy – od kącików ust aż do uszu i pozostając w każdym miejscu co najmniej 5s. W miejscach bolesnych / napiętych warto utrzymać nacisk 15-20s.

#faceyoga #faceyogamethod #faceyogadelight #jogatwarzy #dlazdrowiaiurody