top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Góralska

Praca z lustrem w jodze twarzy - próżność czy potrzeba?

Zaktualizowano: 15 mar 2021

Gdy zaczynamy praktykę jogi twarzy, bardzo ważnym elementem jest praca z lustrem. Dlaczego? Lustro pomaga nauczyć się prawidłowo wykonywać i korygować ćwiczenia. Większość z nich wymaga dość subtelnej i precyzyjnej pracy. A ponieważ każda twarz jest inna, kierowanie się nawet najbardziej szczegółową instrukcją, bez pomocy instruktora, nie zawsze jest wystarczające. Zanim więc nauczymy się świadomie czuć swoją twarz i to, jak pracuje, od „wewnątrz”, lustro jest wprost niezastąpione.

Jest też inny cel pracy z lustrem. Lustro jest świetnym narzędziem odzwierciedlającym odczucia, jakie mamy o sobie i w stosunku do siebie. Przy odrobinie uważności i skupienia na tu i teraz, jesteśmy w stanie z większą łatwością uświadomić sobie, jakie MYŚLI pojawiają się w naszym umyśle i połączyć je z EMOCJAMI, które myśli wywołują w naszym ciele. A stąd już krótka droga do zadania sobie pytania:

Czy te MYŚLI o sobie i wywołane przez nie EMOCJE mi służą? Czy są dla mnie dobre? Czy poprawiają moje samopoczucie? Czy przybliżają mnie do moich celów? A może ściągają moją energię w dół?.. ----------------- Ćwiczenie na wolną chwilę☺️

Spójrz na swoje odbicie w lustrze (najlepiej bez makijażu i innych „upiększaczy”). Patrz długo (co najmniej 2 minuty), spójrz też sobie głęboko w oczy. Obserwuj myśli, które pojawiają się w Twoim umyśle na swój temat. Poczuj emocje, które Ci przy tym towarzyszą.

Następnie odpowiedz sobie na pytania:

- Czy patrzyłaś/eś na siebie przyjacielsko i z czułością? - Czy zwróciłaś/eś uwagę na to, co w sobie lubisz i cenisz? - Czy uśmiechnęłaś/ąłeś się do siebie spontanicznie? - Czy było to dla Ciebie miłe, przyjemne doświadczenie? Nazwij emocje, które pojawiły się i w jaki sposób wpłynęły na Twoją energię i samopoczucie.

- Czy Twoje myśli były zdominowane krytyką wobec siebie? („ strasznie wyglądam”, „ale się postarzałam/em”, „nie mogę na siebie patrzeć”, „o…znów nowy pryszcz/zmarszczka, skąd one się wzięły??”, itp…) - Czy trudno było Ci utrzymać dłużej wzrok na swoim odbiciu w lustrze? - Czy byłaś/eś w stanie skupić uwagę na sobie przez cały czas trwania ćwiczenia? Nazwij emocje, które pojawiły się i w jaki sposób wpłynęły na Twoją energię i samopoczucie. ------------------- Nasze myśli o sobie mogą nas wzmacniać lub osłabiać. Możemy być dla siebie dobrzy i czuli bądź wrodzy i krytyczni. Możemy poddawać się automatycznie naszym myślom lub aktywnie na nie wpływać. Zawsze mamy wybór. A TY? CO WYBIERASZ?


#jogatwarzy #faceyoga #faceyogamethod #faceyogadelight #dlazdrowiaiurody


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page