top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Góralska

Joga Twarzy wg Face Yoga Method™

Zaktualizowano: 15 mar 2021


JOGA TWARZY – coraz częściej można o niej przeczytać, z miesiąca na miesiąc rośnie oferta dostępnych warsztatów i szkoleń, ale temat wciąż wydaje się enigmatyczny. Chociaż ćwiczenia twarzy funkcjonują w różnych wersjach i metodach od wielu lat, to jednak połączenie ich z terminem „joga” nie zawsze budzi zaufanie. Czy słusznie?

Chciałabym przybliżyć Ci dzisiaj bardzo konkretną metodę pracy z twarzą – Face Yoga Method™, a ocenę, ile „jogi” jest w tej praktyce, pozostawiam Tobie:-)


Jak powstała Face Yoga Method™?

Face Yoga Method™ (w skrócie FYM) została stworzona przez Japonkę Fumiko Takatsu.

Historia Fumiko to dowód na to, jak wszystko, co dzieje się w naszym życiu, ma swoją przyczynę i cel. Jak nawet najtrudniejsze doświadczenie może być szansą na zupełnie nowe otwarcie…

Kilkanaście lat temu Fumiko doświadczyła poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego jej ciało doznało wielu uszkodzeń. Rehabilitacja, w tym regularna praktyka jogi, pomogły jej z czasem wyprowadzić ciało na prostą. Jednak zmiany na twarzy, które pojawiły się w wyniku wypadku, w tym znaczna asymetria, okazały się dość oporne. Fumiko, wierząc głęboko w moc naturalnej pracy z ciałem, zaczęła regularnie ćwiczyć twarz, tak jak ćwiczyła resztę ciała, testując i rozwijając szereg specyficznych praktyk. Rezultaty pojawiły się bardzo szybko i zmieniły nie tylko jej twarz, ale również życie. Metoda okazała się tak skuteczna, że Fumiko zdecydowała się poświęcić swoją energię i czas rozwojowi Face Yoga Method™ i podzieleniu się nią ze światem. Początkowo celem Fumiko była rodzinna Japonia, gdzie metoda bardzo szybko zyskała dziesiątki tysięcy zwolenników. Jednak FYM stopniowo zaczęła być znana, rozpoznawalna i ceniona na całym świecie, m.in. dzięki certyfikowanym nauczycielom FYM, których jest obecnie kilkuset, zlokalizowanych w kilkudziesięciu krajach na wszystkich zamieszkałych kontynentach.


Co to jest Face Yoga Method™?

FYM to zestaw ponad 70 ćwiczeń wszystkich partii mięśni twarzy i szyi. Praktyka mięśni połączona jest z pracą z oddechem, z prostymi technikami akupresurowymi (naciskiem i masażem określonych punktów na twarzy). Dbamy o właściwą postawę ciała. Dodatkowo używamy łatwych technik relaksacyjnych i wizualizacji. Budujemy również świadomość nawyków, które dodają nam lat i uczymy się je zmieniać. Uzupełnieniem praktyki są naturalne metody pielęgnacyjne – praktyczne i zdrowe.

Metoda świetnie łączy się z innymi praktykami pracy z ciałem – jest m.in. fantastycznym uzupełnieniem praktyki jogi. Ale może też być stosowana zupełnie niezależnie.


Jakie są korzyści z praktyki Face Yoga Method™?

Joga twarzy często kojarzona jest z naturalną metodą zapobiegającą powstawaniu czy pogłębianiu się zmarszczek, jako alternatywa dla inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Jest to zdecydowanie jedno z zastosowań jogi twarzy, ale nie jedyne.

FYM stosowana regularnie przynosi nam korzyści na wielu poziomach.


Ciało fizyczne:

Ćwiczenia rozluźniają nagromadzone napięcia, wzmacniają nasze mięśnie i poprzez zwiększoną cyrkulację krwi pomagają dotlenić i odżywić skórę. Nasza skóra szybciej się odnawia, nabiera blasku i lepszego kolorytu. Jest bardziej elastyczna, dzięki czemu nie poddaje się tak łatwo grawitacji. Zmarszczki się spłycają. Zauważamy więcej symetrii w twarzy. Wyglądamy radośniej, promienniej i młodziej.


Ciało emocjonalne:

Nasza twarz wraz z napięciami fizycznymi kumuluje często negatywne emocje. Szczególnie staw skroniowo-żuchwowy i towarzyszące mu mięśnie (gł. żwacz) mają tendencje do gromadzenia stresu poprzez neurologiczno-sensoryczną więź między żwaczem, a emocjami. Regularne rozluźnianie napięć powoduje uwolnienie stresu nie tylko na poziomie fizycznym (napięcie mięśniowe), ale również uwolnienie towarzyszących stresowi negatywnych emocji (gniew, lęk, agresja).

Ważnym elementem w praktyce jogi twarzy, szczególnie w początkowej fazie, jest używanie lustra, które – wykorzystywane świadomie – może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem. Pracując z lustrem uczymy się patrzeć na siebie inaczej - z większą troską, czułością i uwagą. Rośnie nasza samoakceptacja i samoocena. Stajemy się dla siebie łagodniejsi i nawiązujemy lepszy kontakt ze sobą. Regularna praktyka zwiększa świadomość pracy naszej twarzy. Przestajemy w pewnym momencie potrzebować lustra, gdyż coraz bardziej czujemy naszą twarz „od wewnątrz”. Nasza mimika w wyrażaniu emocji staje się bardziej adekwatna do tego, co naprawdę czujemy.


Ciało mentalne:

Joga twarzy jest swoistą praktyką uważności. Proste ćwiczenia pomagają nam skupić uwagę na „tu i teraz”. Ogromną rolę pełni tu świadomy oddech oraz skupienie na właściwym wykonywaniu ćwiczeń. Pracujemy z delikatną „materią”, jaką jest nasza twarz, subtelna i precyzyjna praktyka jest tu kluczem.

Skupienie pomaga nam obserwować nasze myśli i towarzyszące im emocje. Dzięki uważności mamy możliwość wyboru, jakie myśli pojawiające się w naszym umyśle chcemy wzmacniać, a jakich unikać, aby skutecznie dbać o swój dobrostan.


Ciało duchowe:

Dzięki rosnącej samoświadomości praktyka daje nam lepszy dostęp do intuicji. Przebijamy się przez umysł analityczny, który nie zawsze nam sprzyja. Sięgamy po wewnętrzną mądrość, która jest w każdym z nas, choć często „chroniona” warstwami kumulowanych latami przekonań, norm, oczekiwań, nie zawsze nam służących…

Praktyka daje nam szansę na otwarcie kolejnych drzwi do pełniejszej samorealizacji, z korzyścią dla siebie i innych.


Jak często trzeba ćwiczyć, aby zobaczyć i poczuć rezultaty praktyki?

Praktyka wymaga regularności, ale nie jest czasochłonna. Już 15 minut dziennie daje odczuwalne korzyści. Najlepsze rezultaty uzyskujemy ćwicząc co najmniej 2 razy dziennie: rano po obudzeniu i wieczorem, przed snem. Praktyka poranna budzi mięśnie twarzy i pomaga nam być bardziej świadomym naszej mimiki w ciągu dnia. Praktyka wieczorna resetuje i relaksuje mięśnie po całym dniu, dodatkowo pomaga zrelaksować i wyciszyć umysł, przygotowując nas do spokojnego snu. 

Sukces praktyki zależy od regularności, właściwego doboru ćwiczeń oraz jakości ich wykonywania. Warto więc zainwestować na początku czas w poznanie zasad praktyki oraz specyficznych ćwiczeń, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia certyfikowanego instruktora, tak aby przygotować się dobrze do praktyki własnej.

Mogę obiecać jedno - gdy wyrobisz sobie nawyk i dyscyplinę praktyki oraz poczujesz jej korzyści, będzie Ci trudno ją porzucić:-)#jogatwarzy #faceyoga #faceyogamethod #faceyogadelight #dlazdrowiaiurody

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page