top of page

JOGA TWARZY wg FACE YOGA METHOD™

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Częste pytania: Znany cytat

DLACZEGO MÓWIMY AKURAT O JODZE TWARZY? 
CZY NIE JEST TO PO PROSTU GIMNASTYKA ALBO ROBIENIE ŚMIESZNYCH MIN?

Joga, w różnych jej szkołach i „wydaniach”, daje szerokie możliwości wykorzystania jej narzędzi i przekazu, jest swoistą ścieżką rozwoju.

W przypadku praktyki jogi motywacja do ćwiczenia może być bardzo różna. Jednym zależy przede wszystkim na wzmocnieniu czy rozciągnięciu mięśni, poprawie sylwetki i w związku z tym traktują jogę jako formę gimnastyki. Innym zależy na umiejętności zrelaksowania się. Jeszcze inni chcą wzmocnić / odblokować swoją energię życiową czy poprawić kontakt ze swoim ciałem, emocjami, umysłem i duchem. Każdy jednak ma pełną wolność doświadczania jej po swojemu, wg własnych potrzeb, korzystając z całego jej spektrum albo tylko z jego pojedynczych elementów.


Podobnie jest z jogą twarzy, która stanowi pewnego rodzaju furtkę do rozwoju i poszukiwań. Bez względu na to czy ktoś chce wykorzystać ją przede wszystkim dla poprawy wyglądu,  czy chce ją ćwiczyć dla relaksu, czy też chce poprawić swoją samoocenę, nawiązać lepszy kontakt ze sobą i otoczeniem - metoda sprawdza się świetnie. 

KTO MOŻE ĆWICZYĆ JOGĘ TWARZY?
CZY SĄ JAKIEŚ PRZECIWSKAZANIA?

Joga twarzy jest absolutnie dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy stan sprawności fizycznej. Jest to bardzo bezpieczna metoda, jeśli oczywiście zadbamy o właściwy dobór i poprawne wykonywanie ćwiczeń. Co więcej, wiele ćwiczeń pomaga w niektórych dysfunkcjach okolicy twarzy i szyi, np. niektórych dysfunkcjach stawu skroniowo – żuchwowego, bólach głowy. Inne pomagają w poprawie artykulacji mowy czy poprawie wzroku. Ważne jednak, aby w przypadku przewlekłych chorób, bólu czy dyskomfortu skonsultować się z odpowiednim specjalistą, aby ocenić ewentualne przeciwskazania.

JAK CZĘSTO I JAK DŁUGO TRZEBA ĆWICZYĆ JOGĘ TWARZY?

Najlepsze rezultaty uzyskujemy, jak ćwiczymy co najmniej 2 razy dziennie, wystarczy nawet po 5-10 minut: rano po obudzeniu i wieczorem, przed snem. Praktyka poranna budzi mięśnie twarzy i pomaga nam być bardziej świadomym tego, jak poruszamy twarzą w ciągu dnia. Ćwicząc mięśnie twarzy rano możemy sobie pomóc przełamać te nawyki. Praktyka wieczorna resetuje i relaksuje mięśnie po całym dniu, dodatkowo pomaga zrelaksować i wyciszyć umysł, przygotowując nas do spokojnego snu. 


Możesz też oczywiście praktykować jogę twarzy w ciągu dnia, jeśli tylko wtedy masz czas. Warto wykorzystać wówczas nawet krótkie przerwy w innych czynnościach, bądź wręcz połączyć praktykę z innymi aktywnościami (np. w trakcie gotowania, sprzątania, dojazdu do pracy, oglądania telewizji, pod prysznicem, na spacerze, itp., itd. :-)

Najważniejsze, aby uczynić praktykę codziennym nawykiem.

JAK SZYBKO ZOBACZĘ REZULTATY?

To dość indywidualna sprawa. Niektóre osoby widzą zmianę już nawet po jednej praktyce, inne potrzebują kilku tygodni regularnych ćwiczeń, żeby zobaczyć i poczuć pierwsze rezultaty. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mierzenie zmian na twarzy jest dużo trudniejsze niż mierzenie zmian w pozostałych częściach ciała przy regularnym treningu. Twarz ma znacznie bardziej delikatną strukturę niż np. ramiona, nogi, pośladki, stąd też zmiany będą zdecydowanie subtelniejsze i będą pojawiać się stopniowo. 


Dla utrzymania motywacji do ćwiczeń, warto monitorować postępy robiąc sobie zdjęcie „przed” - na początku praktyki, a następnie co kilka tygodni zdjęcie „po”, dla porównania.

Warto również zwrócić uwagę na to, co słyszymy od innych, szczególnie jeśli nie widzieli nas przez jakiś czas:-) Jeśli ktoś zapyta Cię niespodziewanie, czy byłaś/eś właśnie na wakacjach, albo co zmieniłaś/eś w pielęgnacji albo czy zrobiłaś/eś sobie jakiś  nowy zabieg, bo wyglądasz inaczej, promienniej – to znak, że joga twarzy działa!

JAKICH KONKRETNIE WIZUALNYCH ZMIAN MOGĘ OCZEKIWAĆ OD REGULARNEJ PRAKTYKI JOGI TWARZY?

Ćwiczenia jogi twarzy są stworzone w sposób, który umożliwia pracę zarówno nad ogólną poprawą wyglądu twarzy oraz szyi, jak i konkretnym problemem, który chcemy zaadresować. Dobieramy wówczas odpowiednie ćwiczenia, które mogą być w danym przypadku najbardziej efektywne oraz weryfikujemy ewentualne nawyki, które mogą być istotną przyczyną danego problemu. Główne benefity wizualne, które możemy uzyskać to:

• Zmniejszone zmarszczki na czole, w tym złagodzenie lwiej zmarszczki
• Większe, bardziej otwarte oczy
• Poprawa opadających powiek
• Mniej „kurzych łapek”
• Zmniejszona opuchlizna i cienie pod oczami
• Wyszczuplenie policzków lub ich lepsze wyrzeźbienie, w zależności od potrzeby
• Złagodzenie bruzd nosowo – wargowych
• Pełniejsze usta
• Podniesione kąciki ust
• Poprawa uśmiechu dziąsłowego
• Poprawa owalu twarzy
• Zmniejszenie podwójnego podbródka
• Lepsze wyrzeźbienie szyi
• Więcej symetrii na twarzy
• Ogólne zmniejszenie opuchlizny twarzy
• Lepszy stan skóry - skóra bardziej jędrna, napięta
• Twarz nabiera blasku

TRUDNO MI WYKONYWAĆ NIEKTÓRE ĆWICZENIA, BO NIE UMIEM PORUSZYĆ WŁAŚCIWYCH MIĘŚNI. 
CO ROBIĆ?

Ćwicz najlepiej jak potrafisz i nie odpuszczaj. Pamiętaj, że w trakcie praktyki w pewien sposób przeprogramowujemy pracę mięśni, a to wymaga czasu. Uruchamiamy te, których do tej pory mało używaliśmy, rozluźniamy te nadużywane. Pamiętaj, że nawet próba poruszenia mięśni jest świetną praktyką dla naszego mózgu.  A z czasem każde ćwiczenie będzie coraz łatwiejsze.

PO PRAKTYCE MAM DZIWNE, NOWE ODCZUCIA NA TWARZY.
CZY TO NORMALNE?

Tak, zdecydowanie  Oznacza to, że poruszyłaś/eś mięśnie, które rzadko używasz. Pomyśl o jakimkolwiek innym treningu, wykonywanym po raz pierwszy albo po przerwie (jazda na rowerze, siłownia, aerobik, itp.)– jak Twoje ciało wówczas reagowało? Prawdopodobnie czułaś/eś zakwasy, nawet ból.


Gdy zaczynasz nową aktywność,Twoje ciało i mózg są stymulowane w nowy sposób.

Pamiętaj jednak – jeśli czujesz dyskomfort czy ból, nie przesadzaj z ćwiczeniami – stopniowo zwiększaj ich intensywność i częstotliwość.  

JESTEM PO ZABIEGACH MEDYCYNY ESTETYCZNEJ - 
CZY MOGĘ ĆWICZYĆ JOGĘ TWARZY?

Generalnie tak. To jedna z zalet jogi twarzy, że może być stosowana z innymi metodami poprawiającymi wygląd. Pamiętaj jednak, że np. botoks blokuje ruch mięśni w miejscu zastosowania, stąd wykonywanie pewnych ćwiczeń może być utrudnione. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą medycyny estetycznej, czy nie widzi przeciwskazań do ćwiczeń w Twojej konkretnej sytuacji.


Joga twarzy jest tak naprawdę świetną alternatywą do drogich i często inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Dodatkowo wspomaga nas nie tylko w ładniejszym wyglądzie, ale też poprawia samopoczucie! Warto więc zastosować ją zamiast….:-)

CHCĘ SPRÓBOWAĆ JOGI TWARZY, ALE TRUDNO MI ZNALEŹĆ CZAS NA NOWY OBOWIĄZEK...

Ogromną zaletą praktyki jogi twarzy jest to, że jak już nauczymy się prawidłowo wykonywać ćwiczenia, to możemy je wykonywać w absolutnie dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Najlepsze rezultaty uzyskujemy, jak ćwiczymy co najmniej dwa razy dziennie, wystarczy nawet po 5-10 minut: rano po obudzeniu i wieczorem, przed snem.
Jednak jeśli czas jest dla Ciebie wyzwaniem, ćwicz wtedy, kiedy masz wolny moment (nawet minutę!).
Warto wykorzystać krótkie przerwy w innych czynnościach, bądź wręcz połączyć praktykę z innymi aktywnościami  - w trakcie gotowania, sprzątania, dojazdu do pracy, oglądania telewizji, pod prysznicem, na spacerze, w toalecie,w windzie, przed komputerem….itp,itd.:-)
Najważniejsze, aby uczynić praktykę codziennym nawykiem, a to wymaga zwykle co najmniej kilku tygodni powtarzania nowej czynności. Później już nie będziesz się zastanawiać nad czasem, bo ćwiczenia i ich benefity staną się naturalną, niewymuszoną częścią Twojej codzienności, czego Ci serdecznie życzę!

Częste pytania: FAQ

Porozmawiajmy
jak mogę Ci pomóc

Umów się na bezpłatną 15-minutową konsultację

Częste pytania: Tytuł
bottom of page